Borderline Kişilik Bozukluğu

Sınır Kişilik Bozukluğu olarak bilinen Borderline Kişilik Bozukluğu, iyi veya kötü, siyah veya beyaz şeklinde düşünmek gibi kendini uç sınırlardaki özellikler ile göstermektedir. “Borderline Kişilik Bozukluğu” olan bireyler hem kendi içlerinde hem de kişilerarası ilişkilerinde pek çok sorun yaşar. Bu bölümde “Borderline Kişilik Bozukluğu” olan bireylerin yaşadıkları sorunlar üzerinden hastalık belirtileri anlatılacak ve yakınlarına hastalık sürecinin yönetimi için bazı öneriler sunulacaktır.

Borderline Kişilik Bozukluğu karmaşık bir hastalıktır. Kişilerde sıklıkla bir anda iyi bir anda kötü hissetme, duygudurumda dalgalanmalar, öfke patlamaları, değersizlik hisleri görülmektedir. Yakınınızı anlamanız ve ona destek olabilmeniz için ilk olarak hastalığın belirtilerini öğrenmeniz önemlidir. Hastalık sürecinin nasıl geçtiğini öğrenmek, tedaviye yönlendirmek ve tedavi ekibi ile birlikte yakınınıza yaklaşımın nasıl olacağını belirlemek önemlidir.

Borderline Kişilik Bozukluğu’nda, düzenli ilaç kullanımı hastalığın seyri açısından çok önemlidir. Yakınınız genellikle kendini kötü hissettiği, öfkelendiği, aklından zaman zaman ölsem de kurtulsam” gibi düşünceleri geçtiği zamanlarda, ilaç kullanmak istemiyor olabilir.

İlk olarak ilaç kullanmak istememe sebeplerini öğrenin, ardından ilaçlarını düzenli kullanmanın iyileşme sürecindeki önemini hatırlatın. İyi bir iletişim kurup bunları yaptığınız halde, ilaçlarını hala kullanmak istemiyorsa tedavi ekibine danışmasını isteyin veya siz danışın.

İntihar düşüncelerini konuşmak çoğu aile/eş için zordur. Konuşulduğunda eyleme geçeceğinden endişe edebilirsiniz. Bu konuda konuşmanın intihar düşüncelerini tetiklemeyeceğini unutmayın.

Aşağıdaki ipuçları, intihar düşünceleri olduğunda yakınınıza nasıl yaklaşmanız konusunda fayda sağlayabilir:

  • İntihar etmeyi düşünüp düşünmediğini sorun. İntihar planını, zamanını, şeklini öğrenin. Bu konuda açık açık konuşmaktan çekinmeyin. Aktif bir plan varsa en yakın acil servisine başvurun ya da ambulans çağırın.
  • Yargılayıcı olmayın ve öğüt vermekten kaçının.
  • İntihar düşüncelerini gizli tutmaya yönelik söz vermeyin. Kişinin hayatının tehlikede olduğunu düşünüyorsanız böyle bir söz tutamayabileceğinizi açıklayın. Bu noktada yardım almalısınız.
  • Kişi için, hiçbir şey daha iyi olmayacak gibi görünebilir. Kişinin uygun tedaviyle başa çıkma yollarını geliştirebileceğine ve tekrar daha iyi hissedebileceğini hatırlatın.
  • Bu süre zarfında yakınınızı yalnız bırakmayın.
  • Siz, tek başınıza baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, çevrenizden destek alın.